Ceny mesta Svit 2024
28. júna 2024 počas osláv 90. výročia založenia mesta sa odovzdávali najvyššie mestské ocenenia ľuďom, ktorí sa významnou mierou podieľali na rozvoji mesta v rôznych oblastiach života.
Cena Mesta Svit bola udelená aj trom členom Klubu ABŠ vo Svite:
Ing. JAROSLAVOVI MERVARTOVI, PhD. za rozvoj firmy Chemosvit, za dlhoročnú spoluprácu a podporu mesta Svit, škôl a spoločenských organizácii mesta, za významnú pomoc pri šírení a zachovávaní baťovských zásad a myšlienok, za propagáciu batizmu a za trvalú podporu Klubu ABŠ.
LADISLAVOVI ŽUKOVSKÉMU za aktívnu dlhoročnú prácu v Klube ABŠ a za propagáciu batizmu doma a v zahraničí.
MÁRII ZENTKOVEJ za celoživotnú prácu v predškolskej pedagogike a dlhoročnú prácu v miestnom spolku Slovenského červeného kríža vo Svite.

Pán Ladislav Žukovský sa narodil v Podolínci 24. októbra 1932 ako druhorodený syn v rodine obchodníkov.
Základnú školu navštevoval v Spišskej Belej, pokračoval v štúdiu na Štátnej meštianskej škole v nemeckom jazyku. V r. 1949 prišiel do Svitu, kde nastúpil do OU národného podniku Tatrasvit, kde vyučovanie i výchova mládeže naďalej prebiehali podľa zásad Baťovej školy práce. Ukončil ho v roku 1951 výučným listom v odbore frézar ozubených kolies.
Ako mladý muž býval na internáte a tu vo Svite sa zoznámil i so svojou manželkou Annou. Manželstvo uzatvorili v roku 1955 a narodili sa im tri deti – Ladislav, Magdaléna a Peter.
Po absolvovaní základnej vojenskej služby nastúpil do podniku Chemosvit – strojárne, kde pracoval na rôznych pozíciách, ako obrábač kovov, majster, technológ výroby strojných celkov. Vzdelanie si doplnil na SPŠ pre pracujúcich vo Svite, ktoré ukončil maturitnou skúškou v roku 1964.
Od roku 1969 vykonával funkciu vedúceho marketingu. Zúčastňoval sa zahraničných ciest, kde pri obchodných rokovaniach využíval svoje jazykové znalosti odbornej terminológie v nemčine a maďarčine. Niekoľko rokov vyučoval i strojníctvo na SPŠ vo Svite. V roku 1992 odišiel do dôchodku. Využívajúc svoju znalosť jazykov pracoval ešte aj po odchode na zaslúžený odpočinok - v zahraničnej spoločnosti so sídlom v Bratislave, neskôr ako recepčný vo Svite a Poprade –Veľkej až do veku 81 rokov.
Činorodý bol aj v osobnom živote. Jeho deti spomínajú na krásne detstvo, nezabudnuteľné výlety autom po krásach Slovenska - návštevy hradov a zámkov, jaskýň, jazier a priehrad. Sám bol aktívnym športovcom, pôsobil ako futbalový brankár vo FK Batizovce a Svit. Dlhé roky bol pravidelným návštevníkom a fanúšikom futbalových, atletických a basketbalových podujatí. Bol tiež členom Slovenského rybárskeho zväzu.
Jedna z jeho veľkých záľub od mladosti bol fotoaparát, najprv Flexaret, ktorým robil čierno-biele snímky, sám si vyvolával filmy a vyrábal vlastné fotografie. Neskôr to bol automat Codak, ktorý s ním prešiel kus sveta a stal sa jeho nepostrádateľným spoločníkom i na služobných cestách v Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku. Fotografiami zvečnil nielen detstvo svojich detí, rodinné udalosti, ale aj stretnutia pracovných kolektívov, oslavy jubilantov, či výlety BSP, ktoré aj organizoval.
Ďalšou jeho vášňou bolo varenie. Vytvoril si rozsiahlu zbierku kuchárskych kníh a receptov, ktoré dodnes nájdete v jeho bohatej knižnici. Svojimi gastronomickými výtvormi – či už to bolo varenie, pečenie, opekanie, výroba klobás a zabíjačky tešil všetkých svojich konzumentov.
Jeho poznávacím znamením bol bicykel - zelená skladačka "eska" s košíkom, ktorá po predaji auta bola jeho pomocníkom pri rýchlych presunoch po Svite. Bohužiaľ, jeho zdravotný stav mu už nedovoľuje využívať tento jeho obľúbený dopravný prostriedok. Napriek tomu sa stále zaujíma o dianie v meste a radosť mu robia jeho deti, 4 vnuci a jedna vnučka.
Do Klubu ABŠ vstúpil v roku 1996. Tak ako bol výkonný v pracovnej činnosti i osobnom živote, bol veľmi aktívny i v klube. Od roku 1998 až do roku 2018 – teda 21 rokov pracoval vo výbore klubu ako tajomník a podpredseda. Veľkou mierou sa zaslúžil o rozvoj klubu, angažoval sa pri tvorbe ročeniek, pomáhal udržiavať a šíriť Baťovu filozofiu riadenia, práce, vzdelávania a výchovy, snažil sa oboznamovať širokú verejnosť s myšlienkami batizmu, svojou dlhoročnou prácou v klube udržiaval odkaz Baťovcov pre ďalšie generácie a propagoval ich životné zásady. Zo zdravotných dôvodov musel zanechať prácu vo výbore, ale naďalej ostal členom klubu a stal sa čestným členom výboru.
Pán Žukovský, sme poctený, že sme spolu s vami v rodine baťovcov. Prajeme vám, nech vám ešte slúži zdravie, neopúšťa vás optimizmus a každý deň máte dôvod na radosť.

Empatia a otvorené srdce
Ing. Jaroslav Mervart, PhD., narodený 3. septembra 1970 v Poprade, v srdci Spišskej Soboty, je mužom, ktorý kráča životom s hrdosťou a odhodlaním.
Jeho otec, Jaroslav Mervart, bol obchodným riaditeľom skupiny firiem Chemosvit. Jeho odkaz, plný tvrdej práce a odhodlania, zostáva živý aj po tom, ako predčasne odišiel na večnosť. Spolu so starým otcom mu boli veľkým životným vzorom. Mamka Mária bola zdravotnou sestrou, ktorej jemné ruky prinášali úľavu a lásku tým, ktorí to potrebovali.
Vyrastal po boku svojej sestry Natálie, a v rodine našiel pevný základ pre svoje budúce kroky.
Osud mu priviedol do cesty Ľubomíru, evanjelickú farárku ECAV na Slovensku, s ktorou spojil svoj život v manželskom zväzku. Ich láska rozkvitla do troch krásnych detí: dnes Jarko – vysokoškolák, Eunika – maturantka a budúca vysokoškoláčka a Miška – gymnazistka. Sú svetlom a radosťou ich spoločného príbehu.
Osobný život pána Mervarta je symfóniou rodinnej harmónie, odvahy a lásky, každý deň je pre neho novou kapitolou - jeho rodina je jeho srdcom a dušou, jeho inšpiráciou a silou. Spolu s Ľubomírou tvoria pevný a milujúci domov.
Ing. Jaroslav Mervart začal svoju vzdelávaciu púť v Mengusovciach a pokračoval na základnej škole vo Svite. Jeho stredoškolské štúdium prebiehalo na Gymnáziu Dominika Tatarku v Poprade, kde sa zameral na výpočtovú techniku.
Nasledovalo štúdium na Technickej univerzite v Košiciach, Fakulte elektrotechniky, kde získal titul inžiniera (Ing.). Svoj akademický horizont rozšíril na Fakulte baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií (FBERG) tej istej univerzity.
Ďalej sa vzdelával v oblasti procesného a projektového riadenia a absolvoval manažérske kurzy, ktoré mu pomohli v profesionálnom živote.
Jeho cesta vzdelania, od tichých tieňov Tatier až po technické výšiny, je príbehom vytrvalosti a neustáleho hľadania nových poznatkov.
Ing. Mervart má úspešnú kariéru vo firme Chemosvit. Začínal ako programátor-analytik a postupne sa posúval na pozície špecialistu pre zavedenie vnútropodnikového informačného systému, špecialistu pre stratégiu rozvoja informačného systému, manažéra pre procesný a projektový manažment, riaditeľa logistiky, riaditeľa firmy Chemosvit Folie a.s. a predsedu predstavenstva Chemosvit a.s., v súčasnosti je členom predstavenstva Chemosvitu a Finchemu.
Získal bohaté skúsenosti a odbornosť v rôznych oblastiach manažérstva a vedenia.
Ako sám hovorí - "usporiadať si priority v živote je dôležité pre to, aby sme vedeli, čo je skutočne dôležité a čo má pre nás najvyššiu hodnotu. Keď máme jasno v tom, čo chceme dosiahnuť a aké hodnoty sú pre nás kľúčové, môžeme lepšie rozhodovať o tom, ako investovať svoj čas, energiu a zdroje. To nám umožňuje žiť životom, ktorý nás napĺňa a v ktorom sa cítime spokojní."
"Firma, ktorá je plná "srdciarov" znamená, že ľudia majú vášeň pre to, čo robia, a o svoju prácu majú záujem. Osobné nasadenie je tiež veľmi dôležité - keď zamestnanci majú za vzor niekoho ako je pán Michal Ľach, kto prináša osobný záväzok a angažovanosť do každej úlohy, to môže motivovať ostatných na dosiahnutie vyšších štandardov a cieľov."
Keď sme sa ho opýtali na jeho koníčky a záujmy – zhodnotil to takto:
Rodina je môj základ, ktorý ma napĺňa radosťou a pocitom spolupatričnosti.
Príroda ma očarila svojou krásou a pokojom. Turistika a cyklistika ma vedú k objavovaniu nových miest.
Čítanie kníh je mojou vášňou, ktorá mi otvára dvere do sveta histórie a múdrosti.
V technike, najmä vo vojenskej, nachádzam fascináciu pre jej inovácie a stratégiu.
Mám hlboký vzťah k Slovensku a cítim hrdosť na našu kultúru a históriu.
Mojím životným mottom sú dve myšlienky: "Nikdy sa na nič nehraj" a historický výrok J. A. Baťu "Pravda je dcérou času".
Nesú hlboké posolstvo o dôležitosti pravdy v našich životoch. Slúžia mi ako pripomienka, aby som bol vždy verný sebe a žil úprimne a autenticky.
Pán Mervart aj napriek zaneprázdnenosti pracuje a je členom:
- Rady ústavu logistiky Technickej Univerzity Košice
- Zástupca vo zväze chemického priemyslu
- Predseda rady rodičov spojenej školy Dominika Tatarku v Poprade
- Člen predsedníctva Rady exportérov
- Predseda Nadácie Chemosvit
- A v neposlednom rade je Čestný člen Klubu absolventov Baťovej školy vo Svite
Vážený pán Mervart,
My – "Baťovci" - Vám chceme úprimne poďakovať za Vašu neoceniteľnú podporu a angažovanosť voči nášmu klubu. Aj vďaka Vám máme možnosť rásť a prosperovať.
Prajeme Vám, aby Váš život bol plný lásky, radosti a spokojnosti. Nech Vás sprevádzajú úspechy a nech máte vždy odvahu prekonávať životné výzvy. Nech máte blízkych ľudí, ktorí Vás podporujú, a nech každý nový deň Vám prináša dôvod na úsmev.