História
Vznik Baťovej školy práce vo Svite, história založenia a obnovenie Klubu ABŠ vo Svite.
Myšlienka založiť Baťovu školu práce vo Svite je tak stará, ako samotný podnik. Ale až v r. 1938 začala dostávať konkrétnejšie formy a začalo sa uvažovať o jej rýchlom vybudovaní. Všetci vedúci fabriky, ale aj materského podniku v Zlíne sa zaujímali o jej zriadenie. Pán Karol Ryšavý bol začiatkom roku 1939 poverený, aby takúto školu a internát mladých mužov a žien zriadil. Bolo to 21. februára 1939, kedy sa rozbehla realizácia. Už vtedy bolo vo Svite niekoľko mladých ľudí, ľudí práce, elánu a iniciatívy. Ľudí, ktorí chceli žiť, ktorých viedla snaha dopredu.
Konali sa prípravy na prijímaciu akciu pre nových mladých mužov a nové mladé ženy. Začiatkom prázdnin už boli vykonané prijímacie skúšky takmer na celom Slovensku. Výsledok uspokojil. Cez prázdniny bolo prijatých 70 mladých mužov a 40 mladých žien.
Baťova škola práce vo Svite bola založená 1. 9. 1939. Prvým riaditeľom Baťovej školy sa stal pán Karol Ryšavý. Veľmi pozitívnu úlohu pre získanie tohto povolenia zohral pán Ján Mikuš, ako inšpektor odborných škôl.
Zhruba po roku bola BŠP rozšírená o odbornú školu textilnú (pletiarsku), jedinú svojho druhu vtedy na Slovensku. Po ďalšom roku pribudla škola obchodná, ktorá plne doplnila a uzatvorila odbornú výchovu dorastu vo Svite. Zo všetkých spomínaných škôl vyšli prví absolventi v roku 1943 a postupne každým rokom ďalší.
Škola plnila svoje poslanie perfektne. Absolventi sa v podniku uplatnili na veľmi zodpovedných miestach k plnej spokojnosti svojich predstavených. Tým sa starostlivosť o absolventov nekončila. Naďalej sa pre ABŠ organizovali špeciálne kurzy a odborné školenia v svitovskom študijnom ústave. Napríklad v roku 1946 už bolo takto registrovaných 400 mladých mužov a 250 mladých žien a ukázala sa potreba ďalších. Republika v tej dobe potrebovala veľa skúsených a rozumných ľudí pre výrobu a hlavne pre predaj výrobkov doma aj v cudzine. Kto by sa pre túto prácu lepšie hodil ako absolventi BŠP?
Miliónovým nákladom sa postavil Domov baťovej školy práce, kde bola škola aj internát mladých mužov a mladých žien. Následne Domov II. v roku 1946, ktorý bol podstatne väčší a slúžil k ubytovaniu MM aj MŽ. Pre absolventov sa následne postavili penzióny a slobodárne. Na tú dobu mali tieto zariadenia nadštandardnú úroveň.
To všetko potvrdzovalo, že podnik to myslí s najmladšími spolupracovníkmi poctivo. Nebolo prekážky, pred ktorou by vedenie závodu ustúpilo, keď išlo o blaho a prospech MM a MŽ.
Absolventi a absolventky BŠP boli za túto starostlivosť vďační. Nárast absolventov, ktorí vyšli z BŠP bol zárukou, že Svit porastie. A to nielen podnik, ale aj mesto. Títo ľudia boli aj zostali fundamentom ideí Tomáša Baťu. Zostávali zábezpekou a sľubným predpokladom ďalšieho budovania. Títo so starším kádrom absolventov, ktorí prišli zo Zlína tvorili jadro podniku, jedinú a správnu líniu tvorivých pracovníkov.
Klub ABŠP vo Svite bol založený v roku 1940
Prvým predsedom Klubu bol pán Július Malinka, neskoršie Karol Urban a ďalší. Činnosť Klubu bola zameraná na kultúrno – spoločenský a športový život.
Každoročným vyraďovaním absolventov BŠP členská základňa rástla. Podmienky pre činnosť boli z dnešného pohľadu skromné. Po vybudovaní Spoločenského domu sa podmienky zlepšili. Kino s javiskom pre divadelné predstavenia, moderná kaviareň, spoločenské miestnosti a vlastná klubovňa vytvárali ďaleko lepšie podmienky pre rozvoj klubového života. Činnosť bola zameraná na divadelnú, tanečnú a neskoršie aj hudobnú aktivitu. Samostatne bola organizovaná dychová hudba. Svojim bohatým programom sa zúčastňovala na významných miestnych, krajských a okresných akciách, ba i v zahraničí.
Športová činnosť začiatkom štyridsiatych rokov bola organizovaná v športovom klube AC SVIT. Už v roku 1939 sa so spoločným družstvom žiakov BŠP zúčastnili prvých majstrovstiev Slovenska v Turčianskom Martine. Neskoršie bolo založené samostatné futbalové družstvo s ABŠ. Po futbale sa začala aktívne rozvíjať atletika, turistika, lyžovanie, stolný tenis, volejbal, motorové i bezmotorové lietanie. Každý rok boli organizované športové slávnosti k 1. máju - Memoriál Tomáša Baťu. Jeden rok sa konal vo Svite a druhý zas v Partizánskom.
Po druhej svetovej vojne zrušením súkromného vlastníctva výrobných prostriedkov došlo aj k zániku Klubu ABŠ.
Obnovenie Klubu ABŠ v roku 1994
V 90. rokoch 20. storočia vznikla myšlienka obnovenia Klubu ABŠ. Práce na obnovení Klubu si vyžiadali veľké úsilie prípravného výboru. Predovšetkým išlo o vytvorenie členskej základne, vydanie Stanov klubu a jeho registráciu na Ministerstve vnútra SR. Po snaživej práci prípravného výboru s využitím závodného časopisu, dennej tlače a rozhlasu, boli vyzvaní žiaci BŠP o prihlásenie sa za člena obnoveného Klubu ABŠ vo Svite.
Ešte pred ustanovujúcou schôdzou Klubu boli zorganizované dve stretnutia absolventov BŠP, jedno s účasťou 60 prítomných bolo v kultúrnom stredisku v časti Pod Skalkou a druhé s účasťou 118 prítomných už aj absolventov z blízkeho okolia. Členovia výboru sa presvedčili, že o Klub ABŠ vo Svite je veľký záujem. Prípravný výbor obratom požiadal Ministerstvo vnútra o registráciu Klubu ABŠ vo Svite. Ďalšou, veľmi dôležitou úlohou bolo vydanie Stanov Klubu ABŠ a rozdelenie funkcií. Potrebné bolo vytvoriť matriku členstva a vydanie legitimácií, zoznam pre výber členského a pokladničnú knihu.
Po obnove Klubu ABŠ prvý výbor pracoval v tomto zložení:
Ján Jaborník – predseda
Pavol Záhradník – tajomník
Ladislav Glorik – podpredseda
Jozef Horecký – pokladník
Edita Kováčová – zapisovateľka
Ladislav Martančík – kronikár
Otto Engler – predseda sekcie turistiky a športu
Leopold Klas – predseda sekcie pre kultúru a vzdelanie
Jozef Padyšák – predseda sekcie pre ekonomiku a organizáciu
Ján Chlebo – matrikár
Ján Šavel – archivár
revízna komisia
Jozef Horváth – predseda
Mária Hrnčiarová – členka
Mária Frankovičová – členka
Okrem členov výboru na obnovení Klubu sa v prípravnom výbore veľkou mierou pracovne podieľali aj Ľudovít Horvát, Ing. Štefan Barna, Štefan Preisler. Za učiteľov a vychovávateľov priatelia Marian Korvín a Karol Šmehlík. Pomocnú ruku pri obnovovaní Klubu sme dostali aj od sesterských Klubov zo Zlína a z Partizánskeho – hlavne od jeho predsedu Jozefa Mihála.
Niekoľko mesačné úsilie prípravného výboru sa v piatok 16. septembra 1994 naplnilo. O ôsmej hodine ráno sa začali zhromažďovať všetko už starší ľudia z rôznych kútov Slovenska s cieľom obnoviť činnosť Klubu ABŠ.
Po prehliadke závodov Chemosvit a Tatrasvit, podľa toho kde pracovali, sa k prezentácii dostavilo cez dvesto absolventov. A tak predsedajúci schôdze Ján Chlebo mohol stretnutie otvoriť krátko po desiatej hodine. Privítal hostí, medzi ktorých patrili zástupcovia závodov: Ing. Stanislav Beťko, Ing. Peter Beno, Ing. Dušan Budzák, primátor mesta Ing. Ján Tarageľ, prednosta OU Ing. Štefan Kubík, riaditelia škôl Ing. Jozef Krč, Ing. Juraj Bajus a delegácia Klubu ABŠ z Partizánskeho a Klubu priateľov Tomáša Baťu z Bratislavy.
Členská schôdzu bola oboznámená s návrhom Stanov Klubu, dohodami podnikov a inštitúcií o pomoci a vzájomnej spolupráci. Bývalý riaditeľ fabriky Ján Lepík, absolvent zo Zlína, vtedy už 84 ročný sa prihovoril všetkým prítomným absolventom. Zdôraznil, je to už viac ako 45 rokov, čo s nimi nebol v kontakte a aj napriek podlomenému zdraviu do Svitu prišiel. Celý život ho veľmi bolelo, že po vojnových udalostiach musel nedobrovoľne a bez rozlúčenia z fabriky odísť.
Prvá schôdza obnoveného Klubu ABŠ vzbudila u absolventov veľký záujem týkajúci sa činnosti a možnosti členstva v Klube. Dôkazom toho bolo veľké množstvo listov s prejavom úprimného poďakovania a záujem o nové stretnutia. Hlavným cieľom výboru sa stalo rozširovanie členskej základne.
Po prvej členskej schôdzi, dňa 12. septembra. 1995, náhle opustil rady baťovcov predseda Klubu Ján Jaborník, ktorý bol iniciátorom obnovenia Klubu ABŠ vo Svite. Odišiel v čase, keď neboli ešte finančné prostriedky, neboli skúsenosti v evidencii členstva, matriky, pokladne a podobne.
Predsedom Klubu ABŠ bol následne zvolený Ladislav Glorik, ktorý sa okrem iného zaslúžil o skvalitnenie Ročenky. Navrhol a výbor schválil zloženie výboru Klubu v týchto funkciách: tajomník Pavol Záhradník, podpredseda Ján Chlebo, pokladník Jozef Horecký, matrikár Ing. Alois Badura, zapisovateľ Margita Francistyiová, kronikár Ladislav Martančík, archivár Ján Šavel a členovia výboru: Jozef Padyšák, Leopold Klas a Edita Kováčová.
Pre zlepšenie a skvalitnenie práce si výbor vytýčil tieto hlavné úlohy:
- Spresniť evidenciu členstva a vždy po troch mesiacoch prehodnotiť počet členov v matrike s údajmi u pokladníka a tajomníka.
- Zlepšiť prehľad a dokladovateľnosť výberu členského a stav pokladne tak, aby sa dal vždy aktuálne zistiť v pokladni i v banke.
- Zdokonaliť jubilejné ročníkové stretnutia a využiť ich na ďalšie rozširovanie členskej základne.
- Skvalitňovať a obsahovo i formálne rozširovať Ročenku z VČS Klubu ABŠ.
- Prehlbovať spoluprácu so sponzormi a organizáciami v meste, ako aj so sesterskými Klubmi ABŠ.
- Vytvárať a udržiavať kontakty medzi členskou základňou a výborom Klubu v období medzi konaním výročných schôdzí.
Tieto hlavné ciele boli zapracované do štvrťročných plánov výboru a stali sa predmetom hodnotenia na mesačných zasadnutiach. Ich plnenie sa konkrétne prejavilo vo viacerých oblastiach činnosti výboru. Evidencia členstva je na vysokej úrovni. V oblasti hospodárenia je financovanie uplatnené na princípe oficiálnych tlačív pokladne a výdajok, či príjmových listov. Doklady sú odsúhlasované na zasadnutiach s overením dvoch členov výboru. Na tomto systémovom opatrení má zásluhu priateľka Emília Nedzelová.
V rámci pravidelných výročných členských schôdzí sú organizované aj jubilujúce ročníkové stretnutia. Uskutočnené podujatia výrazne ovplyvnili rozširovanie členskej základne. Veď ak v roku 1995 bolo registrovaných 232 riadnych členov Klubu, tak na 8. VČS to už bolo 447 riadne platiacich členov Klubu ABŠ. Zároveň došlo k rozšíreniu a obohateniu programu schôdze. Na prehĺbenie spolupráce so sponzormi sú uzatvorené dohody na úrovni Klubu a jednotlivých inštitúcií. Sponzori sa pravidelne osobne zúčastňujú na VČS a dávajú tak záruku ďalšej spoluúčasti na aktivitách Klubu.
Už od prvej, teda ustanovujúcej schôdze, sa prihovárajú absolventi, ale i učitelia a vychovávatelia priamo do Ročeniek, alebo osobitným listom výboru s poďakovaním za vytvorenie podmienok stretávania sa so spolužiakmi a priateľmi z internátu a školy. Ako prvé to boli spomienky Mariana Korvína, bývalého vychovávateľa, učiteľa a neskoršie aj riaditeľa BŠP vo Svite. V priebehu roka 1995 Klub ABŠ dostal 30 listov a pohľadníc s prejavom spokojnosti a vďačnosti za oživenie spomienok na mladosť prežitú vo Svite. K rozšíreniu dopisovateľskej činnosti došlo aj vďaka aktualizácii adresára v Ročenkách od roku 1996.
V roku 1994 bola odhalená socha Tomáša Baťu pri Spoločenskom dome vo Svite a o rok neskoršie aj v Partizánskom. Sochy boli odhalené vždy za účasti syna Tomáša (Tomíka) Baťu. Je samozrejmé, že pri tom všetkom boli predstavitelia Klubov ABŠ v zastúpení - za Svit Ladislav Glorik, za Partizánske Jozef Mihál, za Zlín Jozef Nádvorník. Sochu venoval jednotlivým mestám Tomáš (Tomík) Baťa. Zložitú organizáciu ohľadom obstarania a prísunu sôch zabezpečoval sekretariát fy Baťa v Prahe. Na 5. VČS Klubu ABŠ sa osobne zúčastnil aj pán Tomáš Baťa, ktorému v deň konania našej výročnej členskej schôdze mesto Svit udelilo čestné občianstvo. Bolo úspechom výboru Klubu ABŠ, že sa podarilo v spolupráci so sekretariátom fy Baťa v Prahe skoordinovať program pána Tomáša Baťu tak, aby sa jubilejnej 5. VČS mohol zúčastniť osobne. Na stretnutí vystúpil s príhovorom k prítomným absolventom.
Počnúc rokom 1996 sú v Ročenkách zverejňované tablá z jednotlivých ročníkov. Táto myšlienka ešte zintenzívnila úsilie stretávania sa jubilujúcich ročníkov.
Tak ako sa postupne konali VČS, dopĺňali sa noví členovia výboru, ktorí prinášali nové nápady na rozvoj činnosti. Príchodom priateľky Anny Berešovej došlo k rozvoju kultúrnej činnosti, či už priamo na VČS, ako aj organizovanie posedení a zájazdov. Príchodom priateľky Ing. Márie Babčákovej zvýšila sa pôsobnosť revíznej komisie. Podobne tomu bolo aj u ďalších doplnených členov výboru.
Od roku 1996 sú v Ročenkách zverejnené gratulácie výboru k okrúhlym životným jubileám. Od roku 1995 v predvianočnom čase sú odosielané listy každému členovi Klubu so stručnými informáciami z poslednej VČS a zároveň je priložené prianie k Vianociam a novému roku.
Od 7. VČS bol za predsedu Klubu ABŠ zvolený Vladimír Vlha, za tajomníka Ladislav Žukovský. Touto zmenou došlo vo výbore k ďalšiemu skvalitneniu práce, realizovali sa predovšetkým návrhy na aktivitu členov v období medzi dvomi členskými schôdzami. Na návrh Klubu ABŠ bola odhalená pamätná tabuľa zakladateľovi mesta Jánovi Antonínovi Baťovi a zároveň bolo po Jánovi Antonínovi Baťovi pomenované i námestie pred Domom kultúry.
Od 27. VČS bola za predsedu Klubu ABŠ zvolená Zuzana Gloriková, za tajomníčku Ing. Františka Kovalčíková.
Aktivity Klubu si môže každý z nás pripomenúť čítaním ročeniek, aj listovaním v klubovej kronike. Baťovu školu práce vo Svite podľa dostupných podkladov ukončilo v rokoch 1940-1951 celkom 1 503 absolventov. Najvyšší stav členskej základne v Klube ABŠ bol v roku 2000 – a to 460 členov.
Tento rok si Klub ABŠ pripomína 30 rokov od obnovenia svojej činnosti. Aj keď sa členská základňa zužuje (bohužiaľ naši členovia nám odchádzajú na večnosť), výbor klubu sa usiluje získavať za členov rodinných príslušníkov absolventov BŠP a sympatizantov.
Snahou je uchovávať históriu vzniku nášho mesta, veď podniky i samotné mesto budovali Baťovci a tiež šíriť myšlienky batizmu pre ďalšie generácie.
Zo spomienok posledných absolventov
Vážené absolventky, absolventi, milí sympatizanti
Na formovaní a obnovení Klubu ABŠ sa podieľali hlavne absolventi zo Zlína a prví absolventi zo Svitu. Nesmieme zabudnúť na všestrannú pomoc mesta a fabrík – Chemosvit, Tatrasvit, VUCHV. V prvom rade sme vypracovali žiadosť a Stanovy klubu pre zaregistrovanie na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky. Táto požiadavka nebola schválená z dôvodu, že pod rovnakým názvom bola už registrovaná žiadosť Klubu v Partizánskom. Druhá žiadosť bola teda zaslaná so zmeneným názvom – vypustili sme slovíčko "práce". Náš Klub od tej doby dodnes má takéto plné znenie: "Klub Absolventov Baťovej Školy" v skratke ABŠ.
Schválenie žiadosti a Stanov sa datuje ku dňu 20. 4. 1994 a následne sa 16. septembra 1994 sa uskutočnila prvá ustanovujúca schôdza nášho klubu ABŠ vo Svite. Práca a činnosť Klubu v priebehu 30 rokov sa riadila Stanovami, dnes už z časti prispôsobenými súčasnej dobe, uzneseniami z výročných členských schôdzí, ako aj osobnými podnetmi členov našej členskej základne.
Za 30 rokov obnovenej činnosti Klubu sa vo výbore vystriedalo 49 členov pod vedením predsedov: Ján Jaborník, Ladislav Glorik, Vladimír Vlha , Zuzana Gloriková.
Členská základňa sa po ustanovujúcej schôdzi postupne rozrastala, už na druhej výročnej členskej schôdzi bolo zaregistrovaných 216 členov. Myšlienku a snahu výboru neustále zvyšovať členskú základňu sa nám už nepodarilo naplniť. Zasiahla prirodzená cesta "staroba". Dnes náš Klub registruje na jubilejnej 30. VČS 110 členov.
Keď hodnotíme činnosť práce obnoveného Klubu, na začiatku bola viac zameraná na spoluprácu s už rozdeleným závodom až do privatizácie. Po privatizácii sme našu činnosť presmerovali viac smerom k mestu. Uskutočňovali sme besedy na školách, rôzne tematické zájazdy, prehlbovali spoluprácu s ďalšími organizáciami v meste, Klubom ABŠ v Zlíne, Partizánskom, Bratislave. Ale hlavne s vedením mesta. Dobré kontakty so závodmi však trvajú dodnes.
Snažíme sa tak plniť aj desatoro mladého muža a mladej ženy Baťovej školy práce. Pričinili sme sa v spolupráci s vedením mesta a závodmi vo Svite, že dnes máme v meste sochu Tomáša Baťu od roku 1994, ďalej námestie J. A. Baťu, ktoré zdobí v priľahlom parku busta J. A. Baťu od roku 2000. Nesmieme zabudnúť ani na premenovanie SOŠ, ktorá má od 13.9.2018 nový názov: "Stredná odborná škola polytechnická Jána Antonína Baťu Svit". Školu navštívil aj vnuk J. A. Baťu pán John Nasch, ktorý osobne a na pamiatku zasadil v areáli školy strom – javor.
Na záver pripomíname:
My, čo sme sa tu zišli, ale aj Tí, čo sa dnešného dňa nedožili, sme boli v prvých radoch budovateľov nového života pod Tatrami. Mali sme šťastie absolvovať Baťovu školu práce. Bola to škola náročná na podmienky, pracovalo sa 8 hodín a 5 hodín bolo vyučovanie v škole. V nedeľu, vo voľnom čase boli kultúrno-spoločenské akcie. V súčasnej dobe sme už my, absolventi v dôchodkovom veku, pozeráme sa však s hrdosťou späť a prajeme si, aby sa nášmu Klubu aj naďalej pri skromnosti a úcte v ďalších rokoch darilo.
Vladimír Vlha
čestný predseda K-ABŠ vo Svite