Spomienka na zakladateľa mesta Svit – Jána Antonína Baťu
14. marca 2024 sme si pripomenuli dôležité výročie - 126 rokov od narodenia zakladateľa nášho mesta – Jána Antonína Baťu. Spomienkového stretnutia sa zúčastnili členovia K-ABŠ, vedenie SOŠP J.A.Baťu, žiaci tejto školy aj verejnosť.
Ján Antonín BAŤA
...bol úspešný podnikateľ, budoval podniky, nové mestá a chcel vybudovať aj fungujúci štát. Jeho plány však najskôr prekazila vojna a po nej spoznal aj ľudskú nevďačnosť.
Ján Antonín Baťa sa narodil 11. marca 1898 z druhého manželstva Antonína Baťu. Postupne prešiel všetky výroby bratových závodov, vyučil sa niekoľkým profesiám a absolvoval prax v zahraničí. Potom úzko spolupracoval na vedení podniku, riadil zásobovanie a zakladanie zahraničných pobočiek. V hierarchii rodinnej firmy patril Ján Antonín Baťa k najvyššie postaveným manažérom. V lete roku 1932 sa dozvedel, že práve on sa má po tragickej smrti Tomáša Baťu postaviť na čelo obuvníckeho kolosu. Firma v tom čase zamestnávala takmer 17-tisíc ľudí, mala 24 podnikov a viac než tisíc predajní. Posledná vôľa zakladateľa obuvníckeho impéria, ktorý v prípade svojej smrti poveril riadením firmy práve svojho nevlastného brata, bola záväzná a nikto toto rozhodnutie nespochybňoval. O 22 rokov starší Tomáš totiž vždy vedel, aký potenciál v Jánovi je, a mnohí si v tejto chvíli spomenuli na jeho symbolický výrok, že husle raz odovzdá tomu, kto na ne bude vedieť najlepšie hrať. Jeho verdikt sa ukázal prezieravý a šťastný.
Už krátko po tom, ako sa Ján Baťa chopil kormidla, bolo jasné, že pôjde nielen v bratových šľapajach, ale bude chcieť presadiť aj vlastné predstavy. Naďalej rozširoval výrobu, skvalitňoval veľkorysý sociálny a vzdelávací program, okrem obuvníctva sa však čoraz viac začínal orientovať aj na ďalšie oblasti. Rozširoval gumárenskú výrobu, firma Baťa začínala vyrábať umelé vlákna, stroje a ešte viac expandovala aj do zahraničia.
Ján Baťa sa však neorientoval len na podnikanie. Veľmi dobre vedel, aký má vplyv, a čoraz viac sa angažoval aj vo verejnom živote a v politike. V roku 1937 vydal pozoruhodnú publikáciu – Budujme štát pre 40 miliónov ľudí. Navrhoval v nej vyriešenie problému nezamestnanosti, rozsiahle reformy daňového aj právneho systému, vzdelávania, výraznú podporu vedy a výskumu, no hlavným pilierom rozvoja mala byť podľa neho doprava, ktorá by aj do tých najzaostalejších regiónov priviezla prosperitu a znížila nezamestnanosť.
Ján Baťa po tom, ako v roku 1939 emigroval, sa stal jedným z najštedrejších podporovateľov tak exilovej československej vlády, ako aj odboja. Jána Antonína Baťu napokon po vojne označili za kolaboranta a na základe Benešových dekrétov mu znárodnili podniky. V roku 1947 ho v neprítomnosti odsúdili na 15 rokov väzenia a stratu všetkého majetku. Svedectvá ľudí, ktorí jeho spoluprácu s nacistami vyvracali, sa nebrali do úvahy.
V Brazílii napokon Ján Antonín Baťa aj dožil. Zomrel tam predčasne v roku 1965 s pocitom nespravodlivosti a zatrpknutý z toho, ako sa k nemu doma zachovali. Stále však tvrdil: "Pravda nakoniec vypláva na povrch ako olej na vodu."
Česká justícia v roku 2007 - po 60 rokoch s konečnou platnosťou očistila meno podnikateľa Jána Antonína Baťu.
výbor K-ABŠ vo Svite