Spomienky a želania k 90. výročiu založenia mesta Svit

02.10.2024

Emília Nedzelová

Som o 4 roky mladšia ako toto mesto, odkázala by som mestu to, čo som hovorila, keď som dostávala Cenu mesta, naučme sa v tomto meste a pre toto mesto žiť a nielen bývať.

My starneme a v tomto meste je veľký generačný rozdiel. Mám pocit, že sa stratila úcta k tým ľuďom, ktorí toto mesto vytvorili a zostarli v ňom.


Róbert Valčák

Milé moje mesto. 90-tka je vysoký vek pre človeka, ale veľmi mladý pre mesto. Želám ti, aby sa nikdy nezabudlo na tvoju mladú históriu. Môžeme byť hrdí na to, že práve naše mesto bolo založené takou významnou osobnosťou ako bol Jan Antonín Baťa.

Budúcnosť tvoríme všetci, ktorí v ňom žijeme. Dôležité je, aby mesto napredovalo tým správnym smerom.

Všetko najlepšie!


Svit Oslavuje 90 Rokov: Odkaz Občianskeho Združenia Rozpuk a múzea Baťa pod Tatrami

Mesto Svit, založené pred 90 rokmi, sa počas svojej histórie stalo symbolom priemyselného pokroku, pracovnej morálky a vzdelania. Pri tejto príležitosti by som rád, ako zástupca občianskeho združenia Rozpuk a múzea Baťa pod Tatrami, vyjadril naše želania pre budúcnosť mesta, inšpirované myšlienkami Jana Antonína Baťu.

Baťa veril v neustály rozvoj a inovácie, a to je aj naše prianie pre Svit. Aby mesto pokračovalo v svojom raste a prosperite, aby priemyselné odvetvia a technológie, ktoré tu majú svoje korene, ďalej napredovali a prinášali nové príležitosti pre jeho obyvateľov.

Jedným zo základných princípov baťovskej filozofie bola spolupráca. Svit sa môže pochváliť silnou komunitou, ktorá si váži spoločné hodnoty a podporuje sa navzájom. Prajeme si, aby táto solidarita pretrvala, aby sme spolupracovali na projektoch, ktoré posilňujú našu komunitu a zlepšujú kvalitu života.

Baťa kládol veľký dôraz na vzdelanie a kultúru, a to isté prajeme aj Svitu. Aby sa tu darilo školám a vzdelávacím inštitúciám, ktoré pripravia mladých ľudí na úspešnú budúcnosť. Aby kultúrne podujatia, výstavy a múzeá, vrátane nášho Múzea Baťa pod Tatrami, ďalej obohacovali život v meste a pripomínali nám našu históriu a dedičstvo.

V dnešnej dobe je dôležité myslieť aj na budúcnosť našej planéty. Prajeme si, aby Svit bol príkladom ekologickej udržateľnosti, aby sa venoval ochrane prírodných zdrojov a propagoval zelené iniciatívy. Nech sa stane mestom, kde sa darí nielen ľuďom, ale aj prírode.

Naším posledným, ale nemenej dôležitým želaním je, aby obyvatelia Svitu žili šťastne a spokojne. Aby mesto poskytovalo kvalitné služby, bezpečné a príjemné prostredie pre život. Nech je Svit mestom, kde každý môže realizovať svoje sny a nájsť svoje miesto v spoločnosti.

Pri príležitosti 90. výročia založenia Svitu si pripomíname bohatú históriu a dedičstvo, ktoré nám zanechal Jan Antonín Baťa. Veríme, že jeho myšlienky a hodnoty budú naďalej inšpirovať naše mesto k ďalšiemu rozvoju a úspechu. Šťastné a úspešné narodeniny, Svit!

Ing. Vladimír Zentko predseda občianskeho združenia Rozpuk a riaditeľ Múzea Baťa pod Tatrami


Zuzana Gloriková

Pri príležitosti 90. výročia založenia nášho krásneho mesta a fabriky, ktoré sú nerozlučne spojené s odkazom Baťovcov, by som rada vyjadrila svoje úprimné prianie.

Svit, mesto vybudované na princípoch poctivej práce, inovácie a podnikateľského ducha je dôkazom toho, čo môže dosiahnuť vízia a odhodlanie.

Mesto Svit má za sebou baťovskú históriu plnú úspechov a napredovania, ktorá je výsledkom kolektívnej snahy a oddanosti jeho obyvateľov.

K tomuto výročiu mestu Svit prajem, aby aj naďalej prekvitalo v duchu svojich zakladateľov. Nech pokračuje vo svojej ceste ako miesto, kde sa tradície stretávajú s modernou, kde sa rozvíja priemysel, školstvo a kultúra a kde sú obyvatelia hrdí na svoj domov.


Vladimír Vlha

K 90. výročiu nášho mesta by som si prial, aby bola zriadená miestnosť O histórii mesta Svit, kde by sa nachádzali dokumenty a artefakty formou "Ako to bolo včera a ako to je dnes".

Bol by som rád, keby sa zachovala história budovania mesta, ktoré sa začalo budovať spoločne s fabrikou a firma Baťa všetko financovala a stavala. Pôvodné mesto sa rozprestieralo od fabriky po škvarkáreň(objekt pri futbalovom ihrisku) a ostatné budovy sa začali stavať až po revolúcii roku 1948. Aj potom sa ešte určité obdobie robilo a vyučovalo podľa Baťových zásad. Okrem práce a bývania zabezpečovala fabrika pre mesto i pitnú vodu, elektrinu, kultúrne a športové vyžitie. Mrzí ma, že sa na významných historických budovách mesta nezachovali pôvodné názvy (Slobodáreň, Penzión, Domov I. a Domov II. a pod.).

Myslím si, že by bolo vhodné to dodatočne zrealizovať. Napriek tomu, keď sa prejdem Svitom, musím skonštatovať, že mesto je novo vybudované, sú ukončené rôzne projekty, ktorými sa mesto skrášľuje a rozširuje jeho vybavenosť.

Prial by som mestu, aby v ňom panovala slušnosť, ochota pomôcť, súdržnosť, aby obyvatelia mali k svojmu mestu kladný vzťah tak ako to bolo za Baťu.


Zo spomienok Jána Perinaja a želanie mestu

Do Svitu som prišiel v roku 1948 do vtedajšej Baťovej školy práce. Som len o dva roky starší ako naše mesto, ktoré v tomto roku oslavuje 90. výročie svojho založenia. Žijem tu už 76 rokov. Za toto obdobie som bol nielen svedkom, ale aj priamym účastníkom búrlivého povojnového rozvoja bývalej Baťovej fabriky a nášho mesta Svit. Od 1. januára 1951, kedy sa vtedajší jeden podnik – jedna fabrika Tatrasvit n.p. rozdelila na tri samostatné podniky: Chemosvit n.p., Tatrasvit n.p. a Výskumný ústav chemických vlákien (VÚCHV), následne všetky tri fabriky ako aj mäsopriemysel, pekáreň či mliekareň zaznamenali ďalší búrlivý rozvoj a to nielen extenzívny, ale aj technický a technologický.

Súbežne s rozvojom uvedených podnikov rýchlym tempom napredoval aj rozvoj nášho mesta a to predovšetkým: výstavbou nových podnikových bytových jednotiek, výstavbou dvoch základných škôl a strednej priemyselnej školy a stredného odborného učilišťa, Domu kultúry, výstavbou detských jaslí a materských škôl, nových športových stánkov: futbalového štadióna a novej kolkárne, ale aj zariadenia zdravotného strediska, postavením nových obchodov a ďalších zariadení.Bohužiaľ do ďalšieho rozvoja mesta Svit veľmi negatívne zasiahlo rozhodnutie okresných orgánov tzv. uzávera (asi z prvej polovice šesťdesiatych rokov), t.j. zákazu výstavby bytových jednotiek a bytov vo Svite.Po všetkých tých peripetiách a po zmene politicko - spoločenského zriadenia boli vybudované nové ulice s peknými rodinnými domami či bytovými jednotkami. Veľký rozvoj zaznamenala aj mestská časť Pod Skalka. Boli vybudované obchodné centrá, ale aj pekné a účelové detské ihriská, či revitalizácia medzi bytovými jednotkami.

V súčasnosti je naše mesto pekným a upraveným mestom (až na niekoľko jednotlivcov), kde sa občanom vcelku dobre darí a pokojne žije. Veď tu máme takmer všetko, čo k životu potrebujeme. Sú tu možnosti zamestnania v miestnych fabrikách a spoločnostiach. Máme sieť obchodov a obchodných centier. Možnosti kultúrneho vyžitia máme v Dome kultúry a na koncertoch. Organizuje sa množstvo športových podujatí. Veľmi aktívnu činnosť vyvíjajú spoločensko – záujmové organizácie, ktoré organizujú aktivity a to nielen pre svojich členov, ale aj pre širokú verejnosť. A takto by sa dalo ešte o všeličom pokračovať, čo nájdeme v našom meste.

Nuž a čo želať nášmu mestu do ďalších deväťdesiatich rokov: